Този текст трябваше да бъде посветен на Деня на добротата. Но когато започнах да проверявам информацията дали настина се пада през втория ден на април, се оказа, че е чак през средата на ноември. Сигурна съм, че подобни обърквания се получават за още хиляди национални и международни ден. Знаем ли днес кой ден сме настина?
Така от идея за специален и важен ден според мен, се отправих в тотално различна посока. Реших да обърна внимание и на вас да проучвате по-добре тези глобални празници. Защото, да не се лъжем, в социалните мрежи като тръгне някоя снимка с подобна информация, и всички я споделя. Но дали е вярна – никой не знае.
Дребните примери като този трябва да ни бъдат като „обеца на ухото“. Те са малки, но в същото време са показателно за това как ние боравим с информацията и дали умеем да я проверяваме. Ако не може да се справим с някакъв си празник, то как ще отсеем по-важните данни, свързани с политика, здравеопазване или икономика?
Следвайки логиката ми за пълна убеденост преди споделяне или писане по дадена тема, то аз разбрах, и за моя Ден на добротата. Официално се отбелязва на 13 ноември, а пък на 17 февруари е Деня на спонтанна добротата. А защо пък 4 април е обявен от някои сайтове за Ден на доброто, така и не установих. Но ако само повърхностно прегледате информацията, веднага ще я обявите за вярна.
Затова, скъпи мои читатели, колкото и маловажно да ви се струва всяко прочетено нещо в интернет, го подлагайте на съмнение. Проверявайте, включете критичното и логичното си мислене и не се доверявайте сляпо. Защото ако не го направите, ще започнете да се питате кой ден станахме.
Калин Йосифов